پارکت چیست؟

پارکت چیست؟ همه ما تجربه ی راه رفتن بر روی موکت را داریم موکت ها در گذشته بیشتر و هم اکنون کمتر و برای پوشش کف منزل استفاده میشدند سپس روی آن فرش پهن می کردند که علاوه بر زیبایی خاصیت عایق بندی کف را نیز انجام می داد امروزه با گسترش تکنولوژی نوع جدیدی از کف پوش ها به بازار آمده که پارکت نامیده می شود پارکت ها از جنس چوب هستند و در منازل مسکونی و اماکن تجاری مورد استفاده قرار می گیرند پارکت ها نسبت به آب مقاوم نیستند و خیس شدن  باعث تورم و خراب شدن آن می گردد

برای ساخت پارکت از چوب درختان گردو، بلوط ، افرا و گیلاس استفاده میشود و پارکت با زیر ساخت چوب بلوط ، به دلیل داشتن رگه های طلایی داخل چوب آن یکی از زیبا ترین نمونه های پارکت محسوب می شود

 

پارکت

پارکت

فواید استفاده از پارکت به شرح زیر می باشد:

  • پارکت ها را بدون استفاده از چسب و با نوعی سیلیس به محل می چسپانند پس امکان باز شدن آن ها نسبت به زمانی که از چسب استفاده کنیم بسیار کمتر میشود.
  • از دیگر فواید استفاده نکردن از چسب این است که درهر زمان که بخواهید می توانید پارکت را جدا کرده و مجداد با سیلیس فیکس کنید.
  • یکی دیگر از فواید پارک ها عایق بودنشان است به طوری در کاهش میزان صدا و حفظ هوای داخل، بسیار موثرند.
  • در گذشته برای پوشش کف منازل از سنگ و سرامیک استفاده می شد و هزینه ای بسیار بالا به سازندگان تحمیل میکرد اما با ورد پارکت به حوزه ساخت ساز به دلیل مقرون به صرفه بودن آن هزینه ها تا حدود زیادی کاهش می یابد .

 

پارکت

پارکت

نظافت پارکت

برای تمیز نگه داشتن پارکت باید در نظر بگیریم که هیچگاه نباید از تی خیس استفاده کنیم میتوانیم برای این منظور از تی مرطوب استفاده کنیم و یا از فروشنده در مورد نحوه تمیز کردن و معرفی یک پاک کننده مناسب راهنمایی بخواهیم .